Pozycjonowanie, chociaż zajmujące sporo czasu i wymagające wysiłku przynosi jednak sporo korzyści tym, którzy się na nie zdecydowali. Pozwala zyskać przewagę w internecie nad konkurencją, podnosząc pozycję strony w wynikach wyszukiwania na konkretne słowa klucze. Polega na wykorzystywaniu sposobu działania algorytmu Google i wpasowywaniu się w jego wymagania tak, aby nasza strona została uznana za najlepsza odpowiedź na zapytanie internauty.
Istnieją jednak pewne metody, które Google uznaje za nielegalne i których stosowanie może doprowadzić do zbanowania witryny:
- Ukryty tekst
Ukrywanie słów kluczy tak, aby były widoczne dla robotów, lecz nie dla osób:tekst o takim samym kolorze co tło
bardzo mała czcionka
tekst wysunięty poza granice strony
hasła przykryte innym elementem, np. obrazkiem.
- Wielokrotne powtórzenia
Powtarzanie kombinacji słów, synonimów lub tych samych haseł, nie będących powiązanymi z treścią witryny, albo nie mających merytorycznego sensu.
- Metatagi
Wielokrotne wpisywanie tych samych słów w zawartość tagu metadata ?keywords?. Dopuszcza się 2-3 powtórzeń, nim zaczną być uznawane za podejrzane.
- Nadużywanie znaczników nagłówków i podnoszących semantycznie rangę tekstu
Przyjmuje się, że może wystepowac tylko jeden znacznik <H1> na jeden dział <section>. Podobnie wielokrotne stosowanie <strong>, <em> i innych elementów, zwiększających wartość semantyczną tekstu może doprowadzić do uznania takiej strony za wykorzystującą nielegalne metody SEO.
- Kopiowanie i powtarzalność treści
Zabrania się zgłaszania stron do indeksacji, jeśli mają taką samą zawartość, a figurują pod inną domeną. Podobnie strony zostaną uznane za kopię, jeśli będą posiadała ten sam tytuł (metadata title) oraz opis (metadata description). Strony posiadające kopiowane treści będą niżej oceniane od posiadających unikalne teksty.
- Tworzenie farm-linków
Zakładanie stron składających się wyłącznie z linków wiodących do stron, których reputacja ma być podniesiona.
- Artykuły sponsorowane, gościnne wpisy
Sama praktyka posiadania artykułów sponsorowanych albo gościnnych wpisów zawierające link wskazujący na stronę nie jest uznawane za nielegalne. Problem zaczyna się pojawiać w przypadku dużej ich ilości.
- Piramida linków
Zakazane jest tworzenie tzw. piramidy linków, czyli całej grupy domen (najczęściej stawianych na darmowych hostingach) wskazujących na strony o wyższej reputacji, zawierających wskazania na stronę docelową.
- Różne domeny linkujące na tym samym serwerze
Google rozpozna witryny, które zostały postawione na tym samym serwerze, a które podlinkowaną tylko konkretne strony. Bardzo rzadko zdarza się, aby na tym samym serwerze znalazły się dwie lub trzy domeny jednocześnie wskazujące na jedna z nich, dlatego roboty wyszukiwarek mogą uznać podobny zabieg za podejrzany i zbanować stronę.
- Strony dla botów
Tworzenie osobnych stron z zawartością przeznaczoną wyłącznie dla robotów, przekierowujących faktycznych użytkowników na inne strony bez ich wiedzy.
- Systemy rotujące linki
Zapisywanie swojej strony do systemów, które za każdym wejściem robotów pokazują im inne linki, składające się ze stron zgłoszonych. Mają imitować system rekomendacji celem podniesienia rankingu tych stron.
- Boty linkujace do strony
Programy zamieszczające odnośniki na forach i innych witrynach ogólnego dostępu wskazujących na stronę. Spamowanie na innych witrynach z jednoczesnym zamieszczaniem linków wiodących na stronę, celem polepszenia jej rankingu.
- Częste powtarzanie zgłoszeń o indeksację